Naše koně

Naše Koně

Kde v širém světě nalezneš tu vznešenost, přátelství, čest, bez pýchy, předsudků a závisti, tu krásu bez marnivosti? Tam, kde se půvab ve svalech snoubí a síla spoutána je něžností. Slouží bez podlézavosti, bojoval s nenávistí. Nic není tak mocné, nic méně surové, nic tak rychlé, nic tak trpělivé jako kůň..

Koníci u nás na ranči jsou ustájeni v režimu 24/7 s přístřeškem, kam mají volný přístup.  Seno mají nonstop a jádro dostávají jednou denně mimo pastevní sezonu. Celou sezonu se pasou na 30 ha pastvině.

Naši koníci

 Momentálně je našich koní 13 (ty využíváme na všechny aktivity ranče) – jezdecké kroužky, vyjížďky, puťáky i tábory. Některé soukromé koně, kteří jsou na ranči na ustájení, po domluvě s majiteli využíváme také.  

Malbína ČMB, nar.28.4.1996          

o: Milbach (ČMB)                                                                                                                          m: Agbana ČMB)

Tatka kdysi dávno začínal s koňmi pracovat v lese a koupil si kobylu ČMB Agbanu, kterou připustil. Malbína byla první hříbě, které se u nás narodilo a ještě nám dala dvě krásná hříbata (Carmen a Carsena), která máme také na ranči. Je to takový náš člen rodiny. Malbina s námi zkusila všechny naše praštěné nápady – jezdily se s ni různá vystoupení, kde měla třeba i proběhnout papírovou zdí, skákat přes oheň, snést naskakovaní druhého jezdce za jízdy, lehnout si s tatkem na zem a motorkář přes ne skákal – jde s námi opravdu do všeho. Umí si také na povel i lehnout, ale čím je starší, tím min se ji chce 😀 Je to kůň, na kterém se u nás naučila jezdit spousta lidí – já, moje mladší sestra Lucka a mnoho dalších – Malbína je jistota pro kohokoliv. Když k nám na ustájení přišel osel, tak si ho vpodstatě adoptovala. Nyní už je to dáma v letech a má již zasloužený koňský důchod na pastvinách s občasnými pomalými vyjížďkami.

Majitel: Ranč Kopaniny (na fotce je jeho dcera Lucinka, která prohlásila Malbínu za svůj majetek a táta je musí ptát, jestli si ji může půjčit) Začínala na ní i jeho starší dcera Lenka, která se už prohání na vlastní kobylce. Malbína je zkrátka nepostradatelným členem rodiny.

Malbína ranč KopaninyMalbína ranč Kopaniny

 

 

Carmen, nar. 8.5.2008

o: Cortesano (PRE SP)                                                                                                                m: Malbína (ČMB)

Carmen je první hříbě od Malbiny. Je to temperamentní klisna, která je pod sedlem vhodná spíše pro zkušenější jezdce. Má velice pohodlné chody, je citlivá a když na ní jede zkušený jezdec, tak si nedovolí vymýšlet žádné hlouposti a chodí spolehlivě jako vodící kůň (jde první a jde do všeho). Naopak na vodění je hrozně hodná a vozíme na ni i nejmenší děti. Umí také par cirkusových kousků (poklonu, kleknout si) a umí být pěkně vyčůraná – asi po mamince 😀

Majitel: Ranč Kopaniny

Carmen ranč KopaninyCarmen ranč Kopaniny

 

 

Carsen, nar. 3.5.2011

o: Cortesano (PRE)

m. Malbína (ČMB)

Carsen je další hříbě od Malbíny – první spojení se osvědčilo, tak jsme ji podruhé připustili stejným hřebcem. Na odstav, než jsme ho vykastrovali, byl v ruprechtove s dalsim hřebcem na pastvinách a ve třech letech jsme si ho vzali zpátky na ranč a začali pracovat. Nyní je to dobře stavěný a mohutný kůň, který unese i těžšího jezdce. Pod sedlem na vyjížďky je vhodný i pro začátečníky, ale dobře se na něm sveze i pokročily jezdec – je spolehlivý a příjemně temperamentní. Na jízdárně vhodný pro pokročilejší jezdce, které si napřed otestuje a pak chodí moc hezky 😊

Majitel: Ranč Kopaniny

Image

 

 

Milá ČT, nar. 16.1.2001

o: Przedswit X – 80

m: Opava

Mílá přišla na ranč, když ji bylo 5 let a dostala jsem ji na ježdění já (Lenka Sotolářová). Zezačátku byly vyjížďky velice zaživné – minimálně jednou za týden jsem z ni pravidelně spadla – uměla hezky ,,hrbit”😂 ale postupně jsme to pravidelnou prací odbourali a nyní je z ni spolehlivý koník a již několik let vozí i úplné začátečníky a nejmenší děti. Je velice jemná a ochotna spolupracovat – proste dělá čest svému jménu.
Avšak když přijde na nějakou hromadnou vyjížďku, tak dokáže všem ukázat svůj temperament a radost ze života. V posledních letech je dušná a chodí spis jen na kratší vyjížďky v pomalejším tempu.

Majitel: Ranč Kopaniny 

Milá ranč KopaninyMilá ranč Kopaniny

 

 

Nikita,AQH, nar. 26.4.2008

O: Smartin Off

M: Colonels Golden Star

 

Nikita je velice zvláštní úkaz – když jsem našla na bazoši inzerát ,,Prodám hermafrodita”, tak mi to nedalo a hned jsem pánovi volala, zda se náhodou nespletl a není myšleno, ze je to hřebec homozygot.. a ono ne😀 Nedalo nám to, koupili jsme TO a přivezli na ranč. Jelikož nikdy nebyla ve stádě a měl ji pan samotnou ve stodole, tak byl docela problém ji do stáda začlenit – byla hodně dominantní, tvrdá a chovala se jako hřebec. Říkáme jí sice v ženském rodě (v PP má napsáno klisna), ale na jaře dodnes hřebčí a někdy skáče po kobylách. Po vyšetření vetem jsme zjistili, že má pouze varlata v dutině břišní a hladina testosteronu ukazuje spíš na to, že je to ,,nedovyvinutý hřebec” (dle slov veterináře vývojová vada v průběhu prenatálního období). Je to koník menšího vzrůstu (149 KVH), ale je dobře stavěná, rychlá a obratná. Ze začátku, když jsme s ni začali pracovat, tak chodila spis jen po zadních a byl to docela zážitek. Ale po nějaké době ji to asi přestalo bavit a teď už je hrozně hodná a neudělá ani krok navíc zbytečně😀 sveze spolehlivě i úplného začátečníka.

Majitel: Ranč Kopaniny

 

Ebon, nar. 7. 5. 2008

o: BNE Cool Junior (QH)

m: Elizabet (pony)

Ebona jsme koupili v létě 2017 a je to moc hodný koník vhodný i pro začínající jezdce. Občas trochu tvrdohlavý – řekla bych, že má v sobě něco z hucula 😀 

Majitel: Ranč Kopaniny

 

Melody, nar. 3. 3. 2012

Rodiče v PP nemá uvedené, ale prý je matka APH a otec am. klusák

Melody vyrůstala od půl roku na statku společně s krávami, kozami a pár koňmi u našeho kamaráda, od kterého jsme si ji v roce 2017 koupili. Nebyla obsedlá, tak jsme s ní postupně začali pracovat a učit – byla od začátku velmi chytrá, vyrovnaná, učenlivá a chápavá, takže pro ni nic nebylo problém (až na potoky, které na prvních pár vyjížďkách nechtěla přejít a pak je několik dalších měsíců skákala s opravdu velkou rezervou 😂).
V současné době je to vysoká a dobře stavěná kobyla, která má velký potenciál na jízdárně – je dobře jezditelná, soustředěná, jemná na pobídky a velice rychle se učí novým věcem. V terénu je spolehlivá i s mírně pokročilým jezdcem, jen se občas ještě něčeho lekne, ale přijde mi, že to někdy dělá naschvál, aby si jezdce otestovala.
Má ráda všechny kapsy, ve které jsou pamlsky a bývá také dost neodbytná, když ji člověk tu dobrotu nechce dát 😃
Miluje vodu- když v létě jezdíme plavit, tak je jedna z těch, které ve vodě tráví hodně času. 😊

Majitel: Ranč Kopaniny

Princezna, ČMB, nar. 16. 6. 2016

o: 1063 Korál (ČMB)

m: 44/344 Diana (ČMB)

Tuto kobylku jsme koupili v létě roku 2019 a v životě nic nedělala. Postupně jsme s ní začali pracovat a nyní je pod sedlem skvělá – pohodlné chody a příjemně temperamentní. Z důvodu jejího věku je zatím vhodná jen pro pokročilejší jezdce, ale v budoucnu to bude spolehlivý koník i pro začátečníky.

Majitel: Ranč Kopaniny

 

 

Heidy, nar. 21. 5. 2012

o: 1479 Dominant (ARD)

m: 50/377 Kača (Chl.)

Majitel: Ranč Kopaniny

Genesis, nar. 26. 4. 2017

m: Gina

o: Quentin

Majitel: Ranč Kopaniny

 

Springy, nar.29. 3.  2015

m: 71/658 Katy (pony)

o: 1481 Kiny Falabella V.Poeldijk (mini A)

Majitel: Ranč Kopaniny

Silver Spooky Push, nar. 28. 2. 2014

Naše nová chovná klisna AQH Silver Spooky Push zakoupená ze Silverstonu v prosinci 2022 😊
Spooky je březí po hřebci Smartest Magician a hříbátko očekáváme už začátkem března ☺️🐴 – už narozeno
Není skvělá jen do chovu, ale také povahou.. tak snad se ji u nás bude líbit 😀
 

Magic Silver Storm, nar. 10. 3. 2023

  

 

 

Salinger – Sally (nar. 22. 4. 2008)

  • Je to náš nejnovější koník, který přišel na ranč na jaře roku 2023
  • Je to velice zvídavý a šikovný poník, který již chodí na vyjížďky s dětmi


Koně na ustájení, které využíváme: 

Laura, nar.  29.3.2006

o: Walim

m: Lady SU

Majitel: Monika Forstová

Miss Rowana Jackie, AQH, nar.  13. 4. 2012

o: JGB Jackie Bee Quade

m: Miss Toly Jackie

Majitel: Tomáš Voráč

Adorable Spook – Dori (nar. 4. 2. 2020)

Majitel: Radka Hájíčková

 

Nadir, nar. 23. 5. 2013

o: 2791 Neapolitano IV CZ (lipicán)

m: 52/180 Darines (ČT)

Majitel: Zuzka Suchá

Rulík, nar. 21.5. 2005

o: Borax (ČMB)

m: Sylva (chl – N)

Rulíka má nyní na ranči ustájeného Pavel Holubář, ale stále si ho půjčujeme na ježdění. Rulík chodí převážně na vyjížďky do terénu se začátečníky i zkušenými jezdci a práce na jízdárně ho moc nebaví. Hodně lidí se ptá, jestli není náhodou kříženec fríse 😀

Majitel: Pavel Holubář

 

Ostatní koně na ustájení:

Elit, A1/1, nar. 2.1.1999

o: Tahasun (IRE)

m: Ellen

Majitel si ho ustájil na ranči na dožití. Je to takový křivonožka, na kterém se nedá jezdit. Takže si užívá sladkého nicnedělání.

Elit ranč KopaninyElit ranč Kopaniny

 

 

 

Azola (Azalka),ČT,nar. 1.6.1994

o. North Star VII-35

m. Dora

I tato kobylka patří Lence. Ani ona neměla problémy začlenit se do stáda. Na jaře (2012) plánuje Lenka připuštění, takže bude mít (pokud to dobře dopadne a věříme, že ano) krásné hříbátko – připouštění zatím neproběhlo

Majitel: Lenka Jelínková

Azola ranč KopaninyAzola ranč Kopaniny

 

 

Trixinat, (Trixi), ČT, nar.25.12.2001

o. Diktant Slatiňanský

m. Gabra

Tak tento valášek je též soukromý koník, který patří Lence Gachové.  Je to milý koník, který je ve stádě nekonfliktní a momentálně si rozumí s Milou.

Majitel:Lenka Gachová

Trixinat ranč Kopaniny

 

Pepina, nar. 14.4.2010

Tuto krasavici si u nás ustájila její majitelka Máša. Ač jsou oba její rodiče strakatí, ona se vyloupla jako ryzečka…(asi po sousedovi). Je to malá drzaňa, všude vleze, s každým se chce kamarádit a všichni lidi jsou tu proto, aby si jí všímali….

Majitel: Lenka Jelen

Pepina ranč KopaninyPepina ranč Kopaniny

 

 

Leknín, ČT, nar. 30.6.2002

O: 2516 Lopez (hann.)

M: Lesná (ČT)

Majitel: Dana Hladišová

Leknín ranč Kopaniny

 

Rock Rainy Star, nar. 3. 6. 2007

o: FF Rock me baby (Appa)

m: Fancy watani (Appa)

Rainy je u nás na ustájení taktéž od roku 2017. 

Majitel: Vlastík Dlouhý 

  

Barieala, lipicán, nar. 11. 3. 2010

o: 3738 Favory XV Tulipán

m: Favory Bori 

Majitel: Jana Prosserová 

 

Vítek II. z Jalového Dvora, nar. 21. 7. 2016

Vítek alias Pedro je oslík a je u nás také na ustájení. Začlenění do stáda byl celkem oříšek, ale teď už si koně zvykli a oslíka přijali za člena stáda 🙂

Majitel: Klára Krkavcová

 

Máňa

plnokrevná mašina, která splní svému jezdci jakákoliv přání (pokud je tedy dostatek paliva…)  Datum přesného narození neznáme, ale pořád řádí jako mladice…

Majitel: Broňa, ale kdo si ji osedlá dřív (a Broňa ho nechytí), ten jede

ranč Kopaninyranč Kopaniny

 

 

 

 

 

 

 

I když jsou všichni naši koníci hodní a člověku neublíží, nikdy se neví, jak se zachovají v té které situaci. Je to přece jen zvíře a ne stroj. Takže se k nim můsíme chovat s respektem, ale beze strachu. Jen tak se vyhneme nepříjemným situacim…